Jedwab – fenomenalne właściwości skryte w cienkiej nitce

Opublikowano
jedwab
jedwab
jedwab

Jedwab to materiał niezwykły. Początki jego historii splatają się z wieloma legendami – jedwabne nici były tak cenne, że sekret ich wytwarzania trzymano w tajemnicy przez setki lat. Nici wykorzystywano głównie do produkcji tkanin na ubrania i tekstylia domowe, choć w swoich dziejach miały rozmaite zastosowanie – od malarstwa aż po druk. Dziś, choć powszechnie dostępne, wciąż kojarzą się z luksusem i unikalnymi właściwościami. Tworzymy z jedwabiu nie tylko wysokiej jakości piżamy, koszule i inne części garderoby, ale również tkaniny na zasłony, obrusy, pościel oraz poszycie kołder i poduszek. Te ostatnie, wykonane właśnie z jedwabiu, od wielu lat uznawane są za symbol wygody i komfortu, jakiego nie zagwarantuje w sypialni żadna inna tkanina.

Niezwykła historia niezwykłego materiału

Jedwab i jego niepowtarzalne cechy znane były ludziom już w starożytności. Liczne historie, które mają wyjaśnić, jak odkryto ten surowiec, choć często mało wiarygodne, wskazują jedno miejsce pochodzenia: Chiny.

Nie ulega wątpliwości, że właśnie ten kraj jest kolebką jedwabiu. Przez wieki Chińczycy odmawiali podzielenia się sposobem wytwarzania jedwabiu, produkując go u siebie i transportując do Europy słynnym „jedwabnym szlakiem”. Z powodu odległości i wielu niebezpieczeństw, czyhających na kupców, jego cena była nieprawdopodobnie wysoka. Nie brakowało chętnych do poznania tajemnicy, w większości przy wykorzystaniu nieuczciwych metod. Dziś powszechnie wiadomo, że owym sekretem są larwy jedwabnika – małego owada, motyla, który wytwarza swój kokon z surowca, z którego produkuje się jedwabne nici. Włókna, pozyskane z kokonów, przędzie się w specjalnych warsztatach i przerabia na nici, gotowe do wykorzystania.


Dlaczego jedwab jest tak cenny?

Współcześnie produkcja jedwabiu odbywa nie tylko w Chinach, jednak wciąż uważa się go za jeden z drogocenniejszych materiałów. Przyczyną są unikalne właściwości, jakie ten materiał posiada. Pierwszym, na co można zwrócić uwagę, jest jego oryginalny wygląd. Szykowny, lekki połysk dodaje stylu i elegancji. Żadna inna tkanina nie prezentuje się tak doskonale. Jedwab jest też bardzo miły w dotyku, gładki i śliski, przyjemnie przelewa się między palcami, otulając skórę. Niepowtarzalna miękkość i delikatność sprawdza się zarówno w przypadku ubrań, jak i tekstyliów domowych. Materiał jedwabny jest też bardzo lekki, cienki, zapewnia dobrą przepuszczalność powietrza, ale też przyjemnie otula i grzeje w warunkach, kiedy tego potrzebujesz – dzięki tej inteligentnej regulacji temperatury jest odpowiedni zarówno podczas zimy, jak i letnich, upalnych dni i nocy.

Włókna jedwabne są w 100% pochodzenia naturalnego, będą więc idealne dla alergików i osób z wrażliwą skórą, nie uczulają, nie podrażniają. Przy właściwej pielęgnacji jedwab nie traci swoich właściwości przez bardzo długi czas. Jest też antystatyczny, higroskopijny – świetnie chłonie wilgoć, nie przemaka, szybko schnie. Aminokwasy, występujące naturalnie w nitkach jedwabnych, pomagają wyciszyć się przed zaśnięciem – działają na nasz system nerwowy i koją wszelkie nieprzyjemne emocje, umożliwiając relaks i spokojny sen. Ponadto białka, które budują strukturę jedwabiu, zawierają również serycyny i fibroiny, skutecznie regenerujące ludzką skórę i włosy. Dzięki ich działaniu skóra staje się sprężysta i elastyczna – a więc jedwab pomaga w walce ze starzeniem i niszczeniem powierzchni skóry oraz struktury włosów.

Na rynku można spotkać także sztuczny jedwab – posiadający wiele cech wspólnych z tym naturalnym, ale o wyraźnie niższym standardzie, pozbawionym właściwości wynikających z oryginalnego składu chemicznego jedwabiu naturalnego.


Notte Dolce – kołdry puchowe, które zachwycają jakością

Kołdry puchowe z kolekcji Notte Dolce cechuje wszystko to, w jedwabiu najlepsze. Miękkie, przewiewne, delikatne w dotyku, antyalergiczne, antyroztoczowe, antystatyczne, lekkie i przewiewne… Sen w otoczeniu kołdry Dolce jest zawsze zdrowy, bezpieczny i nieziemsko komfortowy. Naturalny szyk jedwabiu udoskonala lekki, subtelny żakardowy wzór. Sprawia on, że kołdry tej marki są nie tylko wygodne i eleganckie, ale także perfekcyjnie dopełniają wystrój sypialni, tworząc iście królewską atmosferę, w której wypoczynek każdego dnia jest czystą przyjemnością.