Najlepsze prześcieradło na zimę

Opublikowano
Prześcieradła
Prześcieradła
Prześcieradła

Na komfortowy sen składa się wiele czynników. Prześcieradła są jednym z nich. Kiedy kupujemy tekstylia do sypialni, skupiamy się najczęściej na wyborze idealnej poduszki, ciepłej kołdry, pięknej pościeli. Jednak prześcieradło jest tak samo ważne, jak pozostałe elementy wystroju: mamy z nim bezpośredni kontakt przez całą noc, dlatego musi dobrze odprowadzać wilgoć, zapobiegając w ten sposób przegrzaniu, a także utrzymywać ciepło, które wytwarza ciało podczas snu. Jest to ważne szczególnie zimą: ciepły, komfortowy sen jest podczas mroźnych nocy priorytetem. Jak więc wybrać prześcieradło na zimę, aby dobrze spełniło swoje zadanie i pomogło Ci zrelaksować się po ciężkim dniu? Na jakie właściwości zwrócić uwagę?

Naturalna jakość bawełny, którą zauważysz już pierwszej nocy

Prześcieradła bawełniane to produkty, które najczęściej poleca się do sypialni. Uniwersalne, wytrzymałe, trwałe, proste do utrzymania w czystości, sprawdzają się w każdych warunkach. Ogromną zaletą prześcieradeł z bawełny jest to, że naturalne włókna doskonale radzą sobie z utrzymaniem optymalnych warunków snu. Bez względu na to, czy lubisz spać w dobrze ogrzanej sypialni, czy też w przyjemnie chłodnej temperaturze, zimą powinno się zadbać o to, aby w trakcie snu nie zmarznąć. W tym celu należy sprawdzić dwie cechy tekstyliów sypialnianych, w tym także prześcieradeł bawełnianych: chłonność wilgoci i zdolność utrzymywania temperatury. Bawełna jako surowiec doskonale chłonie i odprowadza wilgoć oraz zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza, a więc dzięki tym właściwościom świetnie radzi sobie z zapobieganiem poceniu się, przegrzaniu organizmu, a także wychłodzeniu. Jest też miękka, puszysta i przyjemna w dotyku, nie traci również tej cechy w praniu, a więc bez względu na to, jak wysokie wymagania postawisz prześcieradłom z bawełny – na pewno je w stu procentach spełnią.

Co, jeśli nie bawełna?

Poza bawełną a rynku dostępne są prześcieradła m.in. z tkaniny frotte i jersey. Obydwa rodzaje wykonane są z połączonych włókien bawełnianych i syntetycznych, będą więc dobrą alternatywą dla bawełny na zimowe noce. Prześcieradła frotte są gęściej tkane niż te bawełniane i w dotyku przypominają ręczniki czy szlafroki. Będą więc miękkie, puszyste i łatwe w czyszczeniu oraz przechowywaniu. Frotte charakteryzuje również duża chłonność wilgoci. Natomiast prześcieradła z tkaniny jersey są dużo elastyczniejsze niż bawełna i frotte. Ich splot sprawia, że są również delikatne w dotyku, trwałe i miękkie. Dobrze radzą sobie z zapewnieniem prawidłowej cyrkulacji powietrza i termoregulacją.

Jak dobrać prześcieradło do swojej sypialni?

Kiedy już zdecydujesz, jakie prześcieradło sprawdzi się najlepiej w Twojej sypialni – bawełniane, frotte, jersey – pamiętaj także o pozostałych cechach, jaki wybrany przez Ciebie model powinien mieć. Przede wszystkim prześcieradło powinno być dobrze dopasowane do łóżka. Znalezienie odpowiedniego wymiaru sprawi, że tkanina dobrze rozłoży się na powierzchni i w rogach, nie będzie nieestetycznie leżeć na podłodze czy podwijać się z powodu zbyt krótkiego materiału. Zwróć uwagę również na sposób wykończenia – prześcieradła, także w naszej ofercie, znajdziesz w wersji z gumką lub bez. Wybór ten zależy od Twoich preferencji – prześcieradła z gumką są nieco wygodniejsze, ponieważ dobrze okrywają wszystkie boki i nie podwijają się, natomiast prześcieradła bez gumki będą prostsze w przechowywaniu i zwijaniu. Ostatnim czynnikiem, który jest istotny przy wyborze prześcieradła, jest gramatura tkaniny. Gęstość splotu wpływa na wytrzymałość i trwałość tkaniny, a także przyjemność użytkowania. Ponadto im gęściejszy splot, tym lepsze właściwości termoizolacyjne – a więc na zimę korzystnym wyborem będzie prześcieradło o wysokiej gramaturze.