Kołdra puchowa – jak wybrać produkt dobrej jakości?

Opublikowano
Kołdra puchowa
Kołdra puchowa

Nie ma nic przyjemniejszego w mroźny, jesienny lub zimowy wieczór, niż delikatne, ciepłe otulenie kołdry wysokiej jakości. Podczas krótkich, letnich nocy najważniejsze są prawidłowa cyrkulacja powietrza i odprowadzanie wilgoci. Czy istnieje produkt idealny? Taki, który zapewni to wszystko i jeszcze więcej? Oczywiście, że tak!

Amatorzy rozwiązań naturalnych z pewnością w tej sytuacji wybiorą kołdrę puchową, która potrafi wiele. Najlepiej wykonaną z puchu o wysokim standardzie, z użyciem wyłącznie starannie dobranych surowców, a także uszytą z wykorzystaniem doskonałej techniki oraz wysokich umiejętności szycia, doskonalonych przez lata.

Przy tego typu produkcie niesamowicie istotna jest jakość surowców, wykorzystanych w tworzeniu niepowtarzalnych tekstyliów domowych. Wiele marek posiada w swojej ofercie podobne pozycje, jak więc wybrać tę idealną dla siebie? Niewątpliwie wybór jest trudny. Pośród parametrów takich jak waga wsadu, proporcja puchu do pierza, skład poszycia czy rozmaite klasyfikacje puchu, bez podstawowej wiedzy bardzo łatwo się zagubić i popaść w bezradność. Ile powinna ważyć dobra kołdra puchowa? Z czego właściwie powinna być wykonana? Czy wsad to wszystko, na co powinno się zwrócić uwagę?

Waga wsadu w kołdrze puchowej

Wsad w kołdrze to kwestia wielkiej wagi. Choć waga w tym przypadku powinna być rozumiana metaforycznie, bo oczywiście kołdra puchowa nie musi wcale być ciężka. A wręcz – nie powinna. Wystarczy postawić na wysoką jakość surowca, bowiem im lepsza zawartość kołdry, tym lepsze jej właściwości – a więc w tym przypadku więcej wcale nie znaczy lepiej. Puch o mniejszej wadze, ale dobrej jakości znacznie przewyższy kołdry cięższe, ale stworzone z surowca gorszej klasy. Termoizolacja, odprowadzanie wilgoci, prawidłowa cyrkulacja powietrza, sprężystość, puszystość i elastyczność – te wszystkie właściwości zależą od tego, jak dobry jest puch, który wypełnia wsad. Podsumowując: waga kołdry puchowej świadczy o standardzie wypełnienia. Im wyższy standard puchu, tym mniej go potrzeba, by zapewnić Ci odpoczynek, o jakim marzysz.

Puch gęsi
Puch gęsi

Puch, przeznaczony na produkty najlepsze i najdoskonalsze, to puch gęsi. Ma on najwyższe właściwości, zostawia daleko w tyle produkty kacze, najdłużej zachowuje swoje unikalne cechy, a gwarancją jego bezpieczeństwa jest czystość. Najchętniej wybierany jest puch polski, znany ze swojej jakości nie tylko w naszym kraju. Czystość puchu, czyli jego dokładne oczyszczenie, gwarantuje antyalergiczność i antyroztoczowość, niesamowicie ważne nie tylko w przypadku alergików. Ponadto istotne jest również pochodzenie surowca, czyli dokładniej mówiąc miejsce, część ciała gęsi, z której pozyskuje się materiał na wsad. Najlepszy puch znajduje się w strefie piersiowo-brzusznej oraz na bokach gęsi. Przyjmuje się, że aby mówić o kołdrze puchowej, puch musi stanowić ok. 80% całego wypełnienia – im większy udział puchu, tym wyższy komfort (i cena).

Kołdra kołdrze nierówna, czyli waga to nie wszystko

Wybór kołdry nie kończy się na porównaniu wagi i pochodzenia puchu. Należy zwrócić uwagę także na pozostałe czynniki, decydujące o jej dopasowaniu do oczekiwań właściciela. Nawet najlepszy puch nie będzie odpowiadał na potrzeby amatora snu, jeśli sama budowa produktu się nie sprawdzi. Mowa oczywiście o konstrukcji kołdry puchowej. Coraz częściej przy tworzeniu unikalnych produktów wykorzystuje się konstrukcje kasetowe – czyli dodatkowe przeszycia na kołdrze, zatrzymujące wypełnienie na miejscu i zapobiegające tworzeniu się tzw. zimnych stref. To rewelacyjne rozwiązanie sprawia, że kołdra puchowa kasetowa izoluje ciepło na całej swojej powierzchni, równomiernie ogrzewając i uprzyjemniając sen.

Warto także zwrócić wagę na konserwację produktu. Ponieważ wygoda to nie tylko miękkość i ciepło, ale także łatwość w codziennym korzystaniu, ważny będzie sposób czyszczenia kołdry puchowej. Przyjmuje się, że kołdry puchowe o wysokim standardzie… można prać w pralce. Tak, to nie pomyłka. Jakość wypełnienia sprawia, że wystarczy zaledwie odrobina wysiłku, by zachować idealny stan i zadbać o czystość na długo.

Co jeszcze powinno dać do myślenia? Każdy produkt oznakowany jest za pomocą certyfikatów, wskazujących na to, czy dany produkt spełnia określone wymagania stawiane tekstyliom domowym. Kilka poniższych to te, które pojawiać będą się najczęściej.

Nomite – kołdra puchowa ciesząca się tym certyfikatem będzie odpowiednia dla alergików i osób szczególnie dbających o zdrowy i bezpieczny sen (antyalergiczność i antyrozczowość), osiągana się to najbardziej rygorystycznie sprawdzaną czystością puchu.

Oeko-Tex Standard – jedno z najbardziej podstawowych oznaczeń, gwarantujące produkt wolny od substancji szkodliwych.

Downafresh – certyfikat skupiający się na badaniu wypełnienia m.in. właśnie kołder, sprawdzający zgodność z rygorystyczną normą czystości i higieny puchu i pierza, ustaloną przez Europejskie Zrzeszenie Przemysłu Pierzarskiego i Pościelowego.

EN 12934 – jedna z europejskich norm puchu, wymagająca i szczegółowa, także poświęcona sprawdzeniu jakości wypełnienia kołder i poduszek puchowych.